
Общо 45 групи за изворен български фолклор от различни кътчета на страната са потвърдили участие в стартиращия днес Първи национален събор „По стъпките на Богородица“. От тази сутрин до утре, включително, домакин ще е димитровградското село Добрич.
Сред участниците се очакват самодейни колективи от населени места като Стара Загора, Харманли, Хасково, Тетевен, Нова Загора, Димитровград, Трявна, Нови пазар, Ямбол и Минерални бани. Всички те ще се изявят в конкурсна програма, организирана в местността „Манастира“ край с. Добрич.
За първа година в ролята на домакини на проявата ще влязат Кметството на селото и тамошното читалище „Пробуда-1926”. Съорганизатор е администрацията на кмета на Общината Иво Димов, на когото ще бъде предоставена и честта да открие събора.
Очаква се председател на конкурсното жури да е академик Крум Георгиев, член на Международната академия за традиционно изкуство.
В общо три области ще се конкурират участниците – в надпревара по изворен фолклор, обичаи и танцово изкуство. Предвидени са медали за премираните на призовите места. Съответно плакет ще отличи личността с изключителен принос при обогатяване на българската фолклорна съкровищница, съобщиха в аванс съорганизаторите.
Снимка © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!