Десетки купюри с номинал 10 и 20 лева, грижливо оформени в пачки по 100 банкноти, унищожиха днес димитровградски банкери. За това се жалва пред репортер на
dgpazar.eu касиерка във фирма на местен бизнесмен, пожелала анонимност.
Според обичайната практика в края на работния ден за прехвърляне на касовите наличности в трезора на обслужващата банка, жената депозирала купчината пари за съхранение. Това станало във финансовата институция, в която работодателят й има разкрита разплащателна сметка. Когато започнало отброяването обаче, банкнотоброячната машина засича измежду парите множество фалшификати. Ментетата са едни от най-добрите образци, виждани досега, и с успех биха заблудили дори обигран финансист, единодушни са и полицаи, и чейнчаджии с дългогодишен опит в занаята.
Фирмата, в която жената работи от години, ежедневно приема десетки плащания от контрагенти. Отделно разполага с множество малки изнесени работни места, които постоянно реализират приходи под формата на дребни суми от различни клиенти. Поради тази причина жената няма никаква представа откъде точно са постъпили ментетата във фирмената каса. Като горчив урок от вече преживяното сега й остава задължението да възстанови от личния си джоб липсата от недоглеждането.
Инструкциите в повечето финансови институции са при разпознаване фалшивите банкноти да бъдат унищожавани на момента. Това става най-често с перфориране и поставяне на клеймо "Унищожен"
(видно от снимката – бел.ред.). След подобна манипулация онова, което доскоро сте смятали за редовна банкнота и част от вашето финансово благосъстояние, се превръща окончателно в къс никому ненужна хартия. Крайната мярка се налага като един от превантивните начини, с които БНБ пресича по-нататъшното обръщение на дубликатите, които пряко застрашават устоите на финансовата система на страната, отбелязва
dgpazar.eu
За опитите на местна почва да бъдат пласирани подобен род подправени банкноти сме ви информирали своевременно на няколко пъти досега. Димитровград е предпочитано място за тази цел и заради акумулирания солиден пътникопоток в началото на т.нар. пазарни дни. Най-голямото в Южна България тържище дава благоприятна възможност за пробутване на ментетата и заради занижения контрол както от страна на клиентите, така и от самите търговци, показа репортерска проверка на
dgpazar.eu. Болшинството от предприемачите така и не са запознати как да разпознават добре изработените фалшификати, които "невъоръженото" човешко око трудно би могло да различи.
За да е абсолютно сигурен, че няма да "изгори", финансисти препоръчват на всеки търговец да инвестира известна сума в задължителния за целта детектор за банкноти. Цената на най-евтиния, продаван на територията на Димитровград, е 48 лева, показа обиколка из централната градска част. Подобен може да закупите в почти всеки добре зареден местен магазин за офис-техника и консумативи. Придобивката определено си струва парите, тъй като на по-късен етап би ви спестила куп главоболия. С машината се работи лесно. Включена веднъж в електрическата мрежа, при прокарване на левова банкнота през ултравиолетовата лампа се разбира дали със сигурност в ръката си държите оригинал или добре изработен дубликат. Ако сте попаднали на менте, от "сърцевината" на хартията НЕ изплува задължителния искрящ воден знак, който, под въздействието на UV-лъчите, е обагрен в електриково зелено. Липсват още и тънките червени, зелени и сини нишки. Нишки, откриването на които е изключително трудно, а дори и невъзможно с просто око и без помощта на UV-детектора.
Снимка – "ДП"/www.dgpazar.eu ®