Немалко деца с езиково-говорни нарушения в Димитровград, тревожен ръст и на аутистите
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 17 Декември 2024 | 11:05
Обезпокоителен ръст в броя на децата от т.нар. аутистичен спектър отчитат в последно време общинските власти в Димитровград. Според тях, все по-често съдействие, консултация и диагностика при здравен специалист търсят родители на малчугани от 3- до 6-годишна възраст.
Тъжната статистика идва на фона на липсата на занимателни игри на открито и у дома, както и навлизането на тъч-скрийн „приятелите“, с които обикновено подрастващите прекарват по-голямата част от деня. Не на последно място - и прекомерното гледане на телевизия, както и динамиката на живота. Тези особености на съвремието най-често оказват негативен ефект върху подрастващите, категорични са изводите в подготвен Анализ на потребностите от подкрепа за личностно развитие на децата и учениците в Община Димитровград. Документът обхваща различни аспекти от здравната проблематика при подрастващите и предстои да бъде разгледан по време на предстоящото този четвъртък декемврийско работно заседание на местния парламент.
В Димитровградско делът на учениците със специални образователни потребности е 3,9%, а в детските градини – 2%, показва още анализът. Според него, през настоящата учебна година най-много деца на ресурсно подпомагане се наблюдават в групата на обучителните трудности. Запазва се висок броя на подрастващите с езиково-говорни нарушения. Следват тези с психични разстройства и децата и учениците с различна степен на умствена изостаналост.
От градската управа посочват, че към местната система за предучилищно и училищно образование функционират и два общински центъра за подкрепа за личностно развитие (ОПДМЦ и НАОП). На разположение са и пет социални услуги за деца и младежи, съгласно Закона за училищното и предучилищно образование. Местните власти признават, че на територията на общината няма общински център за ресурсно подпомагане. А при потребност от оказване на подобна подкрепа, грижата за децата и учениците се поема от хасковския Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование.
Същевременно от Община Димитровград посочват, че тук се прилагат цялостни политики за обезпечаване на дейностите за подкрепа на личностно развитие. А именно чрез дофинансиране и общински образователни и младежки програми, програми за спорт, превенции, здраве и социални дейности.
Снимка © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!