ТЕЦ “Марица 3” АД е едната от общо четирите компании, подписали споразумение за окончателно уреждане на претенциите им срещу АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД. Такива бяха предявени във връзка с пандемията от COVID-19 и възлизаха в размер на над 100 млн. лева, посочват днес от ръководството на димитровградската топлоцентрала в разпратено до медиите нарочно прессъобщение.
Претенция ТЕЦ “Марица 3” бе предявила след обявяване на извънредно положение в България на 13 март 2020 г. Вследствие на това решение на Народното събрание цените на електрическата енергия на „Българската енергийна независима борса“ спаднаха драстично.
В качеството си на търговец на електроенергия и на контрагент на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД, ТЕЦ „Марица 3“ тоагва отправи искане до държавното дружество за промени в договорите чрез намаляване на продажната цена на електрическа енергия. Такива искания имаха още три дружества, търговци на електроенергия. Въпреки това, ръководството на АЕЦ „Козлодуй“ отказва да предоговори договорните условия, което повлече след себе си съдебни дела.
Три от делата приключиха с решения, с които исковете са изцяло уважени, отчитат днес от ръководството на ТЕЦ „Марица 3“. Изслушани, според тях, са поредица експертизи, от които става ясно, че т.нар. „стопанска непоносимост” би следвало да се приеме от 13 март 2020 г. и че налице са били съществени промени на пазара на електрическа енергия в съответния кризисен период.
Промените в пазара са настъпили с обявяване на извънредното положение в България, вследствие на което цените са се сринали и търговците не са могли да реализират количествата електроенергия по предварително договорените цени. Още повече, че това положение тогава би ги разорило финансово.
Именно такава бе както защитната теза на „ТЕЦ Марица 3“, така и на другите трима търговци, посочват днес от димитровградската топлоцентрала в разпратено до медиите прессъобщение.
В резултат на тези съдебни решения, „ТЕЦ Марица 3“ и останалите търговци предлагат на държавната АЕЦ „Козлодуй“ извънсъдебно уреждане на отношенията. Резултатът - подписване на споразумение. С него държавното дружество се предпазва от бъдещи финансови претенции както от страна на димитровградската ТЕЦ, така и на другите три дружества, възлизащи на над 100 млн. лева. Освен това АЕЦ ще си възстанови поне част от заплатените държави такси по делата, както и ще спести бъдещи разходи за воденето им под формата на солидни адвокатски хонорари.