Две станции за измерване качество на въздуха закупува ТЕЦ-а, дарява ги на Общината
Две мобилни станции за измерване качеството на атмосферния въздух в градски условия ще дари димитровградската ТЕЦ „Марица-3“. Апаратурата е последна дума на техниката, закупена от фирмата-производител със средства на дружеството, ще бъде предоставена безвъзмездно на Община Димитровград.
Решението обяви днес юрисконсултът на топлоелектрическата централа Юлиян Семерджиев. Намерението му е в качеството си на един от 33-мата избрани от хората представители в местния парламент да подготви нарочна докладна записка. Именно с нея следва да се регламентира предоставянето на станциите в обществена полза. Предложението е за целта
СФОРМИРАНА ДА БЪДЕ
И ВРЕМЕННА КОМИСИЯ,
която да обследва къде точно да бъдат поставени двете устройства. Желанието на Семерджиев е в комисията място да намерят и активни граждани с позиция.
Двете станции за качество на градския въздух са иновативни по рода си устройства за мониторинг, идентификация и локализиране на замърсявания на въздуха. И двете мерят различни показатели. Сред тях прахово замърсяване, нива на серен диоксид, азотни окиси, влажност на въздуха и други. Предоставена е и възможност на гражданите по максимално достъпен и разбираем за тях начин чрез тъчскрийн да навигират между различните интересуващи ги стойности, като замерването се извършва в реално време.
Юлиян Семерджиев е категоричен, че
НИТО "НЕОХИМ", НИТО ТЕЦ "МАРИЦА-3"
НЕ БИВА ДА СЕ ДЕМОНИЗИРАТ
И двете дружества са структуроопределящи за икономиката на града и региона и там препитание намират стотици семейства. Въпреки това всички сме заинтересовани да намерим верния подход и баланс в защита на обществения интерес, смята Семерджиев.
От ТЕЦ „Марица-3“ категорично заявяват, че в пещите им не се горят отпадъци. Нямаме нито желанието, нито техническа възможност за това, коментират от топлоцентралата несъстоятелността на обвиненията. И посочват, че всеки запознат с технологичния процес в ТЕЦ-а ще потвърди, че инсталациите на дружеството са проектирани да горят въглища.
За да разсеят съмненията, оттам посочват, че още преди време инсталирани са камери, до които РИОСВ има постоянен достъп в реално време. За нас не съществува проблем такъв достъп да получават и редови граждани с опасения, че в пещите се изгарят опасни отпадъци, посочват от топлоцентралата. Според тях, за повишената запрашеност влияние оказват редица фактори. Сред тях – и преносът на въздушни маси от „Марица-Изток“, чийто капацитет е 4 000 мегавата мощност, докато димитровградската топлоцентрала е едва 70.
Като стъпка в правилната посока бе посочено, че още преди години ТЕЦ „Марица-3“ заменя силно замърсяващия околната среда мазут с работа на природен газ. Въведена спрямо годините на социализма е и сероочистваща инсталация.
За несъстоятелността на много от обвиненията, че нощем се гори опасен отпадък говори и фактът, че
ВСИЧКИ РЕГИСТРИРАНИ
ПРЕВИШЕНИЯ НА SO2
над пределно допустимите норми са през деня, в работно време, обръщат внимание от ТЕЦ-а
„Прави впечатление, че стойностите на SO2 много бързо се повишават. После също така мигновено спадат. Това говори или за нередност при отчитане на данните, или за вид външна намеса“, убедени са от ТЕЦ „Марица-3“, без претенция да влизат в излишни конспиративни теории. В подкрепа на това допълват, че градската измервателна станция „Раковски“ се намира в затворено откъм сгради пространство, което ограничава сериозно бързото движение на въздушни маси. Затова и необясними остават тези резки пикове и спадове в регистрираните там стойности, коментират от димитровградската топлоцентрала.
Както неотдавна Прокуратурата се самосезира за замърсяване на въздуха, така е редно и да стори същото по отношение на лица, които тенденциозно и без доказателства за извършител всяват смут и паника срещу предприятия, осигуряващи поминъка на стотици семейства, смятат още от ТЕЦ „Марица-3“. За това преди време извършена бе и промяна в българското национално законодателство. И оставят на преценката на компетентните власти да си свършат безпристрастно работата.