Инспектори с масирани проверки за използване на недеклариран труд
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 28 Февруари 2020 | 14:07
Инспектори плъзват по фирми и обекти с масирани проверки за използване на недеклариран труд. Засиленият контрол в това отношение е сред акцентите в работата на хасковската Инспекция по труда за настоящата година и съвпада с мащабна европейска кампания. Проверяващите ще следят зорко и икономически дейности, идентифицирани като рискови по отношение прилагането на трудовото законодателство. Като такива са сочени строителството и селското стопанство. Освен ползване на недеклариран труд, ще се следи и за спазване на разпоредбите за осигуряване на здраве и безопасност при работа.
За поредна година активно ще бъдат проверявани и обектите със сезонен характер в хотелиерството и ресторантьорството, които традиционно са сред най-сериозните нарушители по отношение на осъществяването на трудовите правоотношения.
Планирана е и мярка за контрол по спазване на трудовото законодателство в икономическа дейност „Техническо обслужване и ремонт на автомобили“. Според различни изследвания, дейността е една от високорисковите по отношение на сивата икономика като цяло. В частност – и на недекларирания труд, както и при осигуряване на здраве и безопасност при работа. Инспекторите ще следят за законосъобразното възникване на трудовите правоотношения, изплащане на възнагражденията и разпределение на работното време в микро-, малките и средните предприятия. Планирани са и мерки на засилен контрол в предприятия с рискови производства и дейности. Акцентът там ще е върху осигуряване на безопасни условия на труд.
Освен в зимните и летните курорти, през 2020 г. са планирани кампании, в лечебните заведения, в предприятия, осъществяващи охранителна дейност и предоставящи услуги в сферата на почистването на сгради. В тези дейности са идентифицирани проблеми при спазването на законодателните изисквания, свързани със сключване на трудови договори. А също така – и с разпределение на работното време и почивките, със заплащането на труда и др.
Кампанията цели, чрез предоставяне на информация за ползите от декларирането на всички доходи и осигуряването, да се мотивират настоящите и бъдещите работещи, работодателите и самонаетите да работят на светло.
Според наложилата се дефиниция, недекларираният труд включва дейности, за които се заплаща и които са законни по своето естество, но не са декларирани пред публичните власти. Недекларираният труд засяга всички. Той излага работниците на множество рискове. Възпрепятства лоялната конкуренция и подкопава публичните финанси, социалната защита и по-обширното социално сближаване. Тези предизвикателства се изострят в контекста на трудовата мобилност на вътрешния пазар и в бързо променящия се свят на труда.
Кампанията ще се провежда основно през социалните мрежи. За целта е създадена
Фейсбук страница „Всички права запазени“. Там се публикува полезна информация за правата, свързани с декларирането на доходите. С цел да се търсят причините за проблема и евентуални решения след това, е създадена
онлайн анкета, с която се цели да се установят основните мотиви, поради които хората са готови да работят недекларирано, както и какво ги мотивира или би ги мотивирало да декларират всичките си доходи.
Създаден е и
YouTube канал. В него ще се публикуват видеа, предоставящи повече информация за правата при работата на светло, както и за загубите от недекларирания труд Информация за кампанията е публикувана и на интернет страницата на ИА „Главна инспекция по труда“ -
http://www.gli.government.bg/, достъпът до която е осигурен чрез специален банер на кампанията.
Снимка © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
ЗА КАМПАНИЯТА
За България кампанията се организира от Главна инспекция по труда с активното партньорство на Министерството на труда и социалната политика, Националната агенция за приходите, Националния осигурителен институти, Агенцията по заетостта, на всички национално представителните организации на работниците и служителите и на работодателите – КНСБ, КТ „Подкрепа“, БСК, АИКБ, КРИБ, БТПП, ССИ.
„Обществото показва недоверие в ползите от декларирането на доходите. В същото време, когато човек изпадне в затруднение, търси начин да се върне в осигурителната система и да получава доход от обезщетения или за да заплаща по-малко при лечение. А зачестилите през последните години разкрити случаи на източване на осигурителната система са доказателство, че държавата полага всички усилия, за да защити правата на коректните данъкоплатци.
Кампании като тази целят именно да обединим усилията, за да намерим още по-ефективни решения да се работи на светло“, отбеляза Румяна Михайлова, изпълнителен директор на ИА „Главна инспекция по труда“.