Димитровград даден като пример срещу фалшивите новини за спад на инвестициите
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 29 Януари 2019 | 19:18
Като нагледен пример срещу бълваните
фалшиви новини за спад на инвестициите бе даден днес Димитровград. В типичната си опозиционна риторика, вместо да отчете свършеното за двугодишното си пребиваване на „Дондуков“ 2, президентът Румен Радев предпочете да говори на ангро за съзирани от него проблеми в изпълнителната власт. По думите му, чуждестранните инвестиции претърпели невиждан срив. Нещо, което веднага бе оборено с конкретни цифри от редица официални лица в държавата.
„Искам да кажа нещо за инвестициите, защото напоследък много се спекулира, а аз обичам да говоря с цифри. Данните на БНБ сочат: 2016 г. - 1,003 милиарда лева, 2017 г. - 1,389 милиарда лева. Който е учил аритметика, знае, че това означава увеличение. И трябва да ви кажа, че аз много се радвам, че те са в реалната икономика. За първи път, г-н Радев, износът на България за Германия е по-голям от вноса! Защото заводите бълват продукция, която се изнася на 100 процента“, подчерта днес премиерът Бойко Борисов. Цитиран от централни медии, той даде за пример, че миналата седмица
в Димитровград е посетил завод с разкриващи се до 3 000 работни места, който изцяло работи за окабеляване на автомобили "Мерцедес". Паралелно с това в града край Марица министър-председателят
откри нови производствени мощности на базиран в Плимут, САЩ, инвеститор.
„През 2019 г. външният дълг на България ще бъде 18.6%. Така ще се наредим до държавите с най-нисък дълг в Европа“, отбеляза още Борисов. Той допълни, че в сравнение с 2014 г., средната работна заплата в страната е нараснала с 47.5%. Същевременно за същият период брутният вътрешен продукт е скочил с близо 40%. Рекордни са и приходите от туризъм, посочи премиерът.
„Ако искат режим да направят, ние искаме демокрация“, подчерта Борисов. „Изборите са си избори и там ще проличи и отношението на хората, и всяка една партия какво предлага”, заяви премиерът. На въпрос защо и кой би могъл да спре България по пътя ѝ към еврозоната, той отговори с въпрос: „Дали на някой му е приятно, че контрабандата от 34% падна под 5%? Дали на някой му е приятно, че за миналата година имаме близо 6 млрд. лева, разпределени за по-високи доходи на хората? 10% увеличение на заплатите, за майките, 20% за две години увеличение на заплатите в армията, за култура, за театри, читалища. В колко сектора всичко се направи?“ „Изсветли се бизнесът, алкохол, цигари, а сега и при горивата в момента правим едни неща. Аз ви гарантирам, че резултатите ще бъдат същите, като при цигарите – драстични! Така че месец - месец и половина и ще видите резултатите и там. За някои това не е приятно. Създава напрежение“, коментира премиерът.
Снимка © Архив www.DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
Пътят към еврото означава дисциплина, сигурност, прозрачност
Пътят към еврото означава дисциплина, сигурност, прозрачност, подчерта премиерът Бойко Борисов по време на днешната 13-а годишна среща между бизнеса и правителството на темата "Пътят на България към Еврозоната: какви ще са ефектите върху икономиката и как да се подготви бизнесът".
„От една година се занимаваме само с изтребители, а не с доходите и това, което ще гарантира на хората по-добър просперитет“, коментира Борисов. „Защо е важна темата за еврото? Критиците казват, че щели да се вдигнат цените, но държавите, към които се стремим - всички те са с въведено евро. Аз бих задал контравъпрос - кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят“, посочи Борисов.
Сред предимствата от въвеждането на еврото Борисов отчете по-ниските лихви по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. „Но важното е да дисциплинираме банковия сектор. Да не се случва това, което стана по времето на министър Румен Гечев или с КТБ, пак по времето на БСП", даде пример премиерът.