Заявления за работа в Германия набират местни посредници в търсенето на препитание
Автор: Соня ВАСИЛЕВА
Публикувана на: 19 Август 2010 | 13:47
Най-често в Германия нашенците намират препитание в беритбата на ягоди или аспержи
Заявления от мераклии за сезонна работа в Германия набират посредниците от димитровградското Бюро по труда. От седмица насам трудовите посредници са обявили прием по кандидатстващи документи. Намирането на препитание зад граница става възможно по силата на сключено преди време междуправителствено споразумение, припомня DGPAZAR.eu.
Посредничеството се осъществява от българската Агенция по заетостта на база кандидатстващи документи, които се изпращат в София за попълване на специална база данни. По предварително заложени критерии, сред които езикови познания, желан бранш или придобити умения, всеки кандидат-гурбетчия изчаква ред. Когато се разкрие сгодна възможност за препитание извън пределите на страната, с него се осъществява пряк контакт.
От Бюрото по труда поясняват, че помощници за прибиране на селскостопанска реколта се търсят главно от февруари до септември. Според сега действащите нормативни изисквания, в Германия български работници могат да получат работа за срок до шест месеца годишно. Най-често те се цанят в браншове като селско и горско стопанство, градинарство и озеленяване, както и в областта на хотелиерството и ресторантьорството. Дейностите се изразяват предимно в засаждане на млади плодови или зеленчукови растения, беритба на ягоди или рязане на аспержи. Поминък за т.нар. гастербайтери се осигурява и от поддръжка на зелени терени, включваща подрязване на храсти и косене на трева.
От предложенията могат да се възползват единствено пълнолетни лица в трудоспособна възраст, подчертават от Бюрото по труда. Държи се на личната мотивация и нагласа, че през посочения период ще се извършва трудоемка физическа работа. За сметка на това, професионалната квалификация не е задължителна, както и разговорното или писмено владеене на чужд език. Посредниците обясняват това с факта, че в селскостопанските предприятия от подобен тип винаги има работници, говорещи славянски език. В по-големите фирми нерядко дори се трудят ръководители, говорещи български, които оказват помощ при трудности в комуникацията.
От Агенцията по заетостта обясняват, че след като разполагат с предложение за работа, което съответства на конкретен профил, безработният ще бъде запитан дали все още проявява интерес. При одобрение, документите на кандидата се изпращат в Централната служба за трудово посредничество в Бон. На място бъдещият работодател се запознава с биографията на потенциалния си работник и при одобрение, се пристъпва към уреждане на заминаването и подготовката на необходимите за пътуването и престоя книжа.
Гарантираното базисното месечно възнаграждение при 40- до 50-часова работна седмица се изчислява на 800 EUR. Разходите по настаняване и храна, както и харчовете по евентуалните социални осигуровки и застраховки, са изцяло за сметка на германския работодател. Все пак от Бюрото по труда уточняват, че не се уважава претенция върху посоченото базисно възнаграждение, ако заработката е недостатъчна и не отговаря на първоначално договореното.
В повечето селскостопански предприятия заплащането варира съобразно индивидуалните резултати на всеки отделен работник. Така може да бъде достигнат доход далеч над минимално посочения, твърдят димитровградски посредници. Те съветват за повече информация интересуващите се да търсят консултантите на местната Дирекция "Бюро по труда" на адрес: площад "България" №1, западен вход.
СТАНДАРТ НА ПРЕБИВАВАНЕ И ТРУД
В Германия стандартите за обзавеждане на местата за настаняване, както и за санитарните помещения за сезонните работници, са наистина високи, твърдят от Агенцията по заетостта. При големите селскостопански предприятия най-често за живеене се ползват т.нар. жилищни контейнери. По-малките предприятия предоставят различни домове или помещения в собствена сграда.
Съобразно немското законодателство, не се разрешава настаняване в палатки и каравани, както това се случва обикновено в държави като Гърция. За спазване на тези стандарти стриктно следи Германското управление по труда чрез редовни инспекции в предприятията, уверяват тукашните посредници в търсенето на препитание.