Академик Светлин Русев откри възроден след 21 години пленер по изобразително изкуство
Автор: Тенчо АТАНАСОВ
Публикувана на: 16 Август 2010 | 12:22
Новината съдърца аудио материал
В компанията на кмета, академик Светлин Русев откри възродения в Димитровград пленер
Пленер, в който участие вземат редица утвърдени имена на българското изобразително изкуство, откри официално снощи изтъкнатият български художник Светлин Русев. Проявата е своеобразно продължение на наложената преди 21 години традиция в града край Марица среща да си дават утвърдени майстори на четката и графита от различни кътчета на България. Намерението на организаторите е новото начало да отвори Димитровград към творците, като срещите от подобен тип станат ежегодни.

Общо три генерации художници се включиха в тазгодишния пленер, обяви в началото му академик Русев, който е учител на мнозина от тях. Въпреки безспорния авторитет на някогашния директор на Националната художествена галерия и член на БАН, изпъкват имената и на настоящия председател на Съюза на българските художници проф. Ивайло Мирчев, както и на почетния гражданин на Димитровград Владимир Пенев. Към тях се присъединиха художниците Атанас Атанасов, Милко Божков и Стефан Чурчулиев. Именно по предложение на Чурчулиев Община Димитровград приема идеята за възраждане на пленера и спомага за неговото реализиране. Тазгодишното му издание ще продължи до петък, 20 август. Замисълът е седмица по-късно творбите на всеки един от авторите да бъдат представени пред местна публика.

Освен тук, изработените и вдъхновени от екстериора на Димитровград произведения ще бъдат показани и пред столична публика, обяви снощи Светлин Русев. За подобна изнесена експозиция той ще търси подкрепа от председателя на Съюза на българските художници проф. Ивайло Мирчев.

Сам по себе си Димитровград е уникален! В това е убеден Светлин Русев, посочвайки, че неслучайно селището бе избрано за "Българския строеж на XX-и век". Русев още помни времето, когато е гостувал на града край Марица в рамките на провеждалото се преди години Бианале на театралния плакат. Още тогава бях впечатлен от факта, че във фонда на галерията ви има изключително интересни и стойностни произведения, каза още Русев. Той предпочете засега да запази в тайна онова, което сюжетно го е грабнало в желанието му да създаде в Димитровград една от най-новите си авторски творби. И цитира Хемингуей, че "думите убиват творческия дух".

Междувременно се разбра, че всеки от участниците в провеждащия се пленер ще дари на Димитровград по една от изработените тук творби. Така организаторите се надяват да дообогатят фонда на местната Художествена галерия "Петко Чурчулиев", който към момента наброява 2 125 различни произведения на изкуството. Репродукции от сътвореното от шестимата автори ще намерят място и в третото издание на официалния календар на Община Димитровград за 2011-2012 г.

Когато в условията на криза се организира подобен пленер, той добива един по-различен облик, илюстрирайки желанието на Общината да работи за културното израстване на града. Така депутатът от ГЕРБ Иво Димов определи значението на възродената след години на забвение традиция. С присъствието си в Димитровград народният избраник засвидетелства подкрепа за начинанието наред с кмета Стефан Димитров, директорът на димитровградския Исторически музей Елена Георгиева и ръководителят на общинската дирекция "Хуманитарни и социални дейности" Милена Тодева.

Бел.ред.: За историята на пленера в годините назад
и намеренията на участниците в актуалното му издание,
чуйте от приложения в началото на материала аудиозапис


Снимки - DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
За опазване и съхраняване на ансамбъла декоративни пана по част от фасадите на жилищните блокове в Димитровград се обяви снощи академик Светлин Русев. Според него, стенните мозайки на големия български художник Атанас Яранов са част от характерния облик на населеното място и трябва да се стори нужното за опазването им за бъдещите поколения. С възмущение именития художник се опълчи на отношението на димитровградчанин, окачил климатик върху една от ценните за културно-историческото наследство творби.
Светлин Русев разказа, че това не е прецедент и даде като пример за подобен нихилизъм родното място на своя някогашен учител Дечко Узунов. В един от приватизираните преди време хотели на Казанлък съществува внушителен стенопис, който обаче набързо нагло е закрит от конструкциите на предприемчив тамошен новобогаташ.
Произведения от подобен тип нямат описан статут на паметници на културата, което ни възпрепятства да бъдем по-настъпателни в желанието си да ги съхраним и консервираме, подчерта кметът Стефан Димитров. Той се обърна с апел към видния столичен гост да съдейства за промяна в нормативната уредба, за да бъдат избегнати в бъдеще подобни своеволия. Като човек със сериозни позиции в столичните арт-среди, академикът обеща да проучи въпроса и участва в опитите за намиране на най-доброто решение като изход от подобни ситуации.
© 2008-2024 www.dgpazar.eu/MediaArt News & Advertising group. Всички права запазени!
Съдържанието на новинарския портал www.dgpazar.eu, както и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права! Всички статии, репортажи, интервюта, журналистически коментари, анализи и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са авторски - собственост на www.dgpazar.eu, освен ако изрично е упоменато друго. Допуска се публикуване на текстови материали единствено след писмено съгласие на www.dgpazar.eu и управляващия медиата с добавяне на хиперлинк към първоизточника. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е категорично забранено! След предварително документиране на нарушението, www.dgpazar.eu запазва правото си без предупреждение да предявява съдебен иск към нарушителите съгласно действащия Закон за авторското право и сродните му права!
Created and design by Studio AvangardStil