Яворов учи деца да плуват в общинска програма за активен школски отдих
Автор: DGPAZAR.eu
Публикувана на: 21 Юли 2010 | 18:22
Димитровградчанинът Емил Яворов е един от малкото квалифицирани спасители в региона
Петнадесетина дни са необходими за овладяване на плувни умения под наставленията на учител. За малчуганите от предучилищна възраст докъм първи, втори клас обаче е нужно двойно повече време. Това твърди Емил Яворов, който за поредна година е инструктор по плуване и воден спасител на територията на димитровградския плувен комплекс "Химик". От началото на седмицата той води и безплатни курсове за деца от 5 до 15 годишна възраст, организирани от местната градска управа.
Само за първите два дни от началото на инициативата са записани 35 деца. За да се оптимизира работата с всяко едно от тях, са разпределени в две групи – за начинаещи и напреднали. Заниманията с малчуганите са от 11 до 13 ч. Надвечер – от 16 до 18 ч., протича подготовката на тинейджърите. И едните, и другите овладяват базови умения в стиловете "Кроул" и "Гръбен кроул".
Досегашните впечатления на Емил Яворов са, че у мнозина подрастващи "дреме" потенциален шампион за бъдещи успехи във водните спортове. Яворов още помни времето, когато за плувната и спортна култура на малчуганите са действали щедро дотирани от Държавата национални програми. По финансови причини обаче, с времето една по една те са престанали да съществуват. Затова и сега, според него, заслужава адмирации инициативата на кмета Стефан Димитров да поеме тази позабравена отговорност в свои ръце.
В момента засилен е интересът от страна на 7-8 годишните. Учудващото обаче е, че преобладават децата от други градове, прави разбор на подопечните си димитровградчанинът. Още през първия ден е записал в групите си ученици от София, Пловдив и съседно Хасково. Повечето от тях всяко лято гостуват при тукашните си баби и дядовци за предстоящите ваканционни дни.
Инструкторът е категоричен, че за да бъде обучението наистина резултатно, първо трябва да се преодолее страха от съприкосновението с водата. Ако това се явява проблем, по-добре да не се избързва, съветва специалистът. В противен случай може да се стигне до неприятни инциденти, посъветва Емил Яворов като първи напътствия към родителите на бъдещите кандидат-плувци.
Димитровградчанинът е един от малкото квалифицирани спасители в региона. Завършил е през 1984 г. бившия Висш институт за физическа култура "Георги Димитров", впоследствие преименуван на Национална спортна академия (НСА). Казва, че от занаята най-добре се печели зад граница. Работил е известно време във Франция и Кипър. Като ориентир за благосъстоянието в гилдията той даде за пример Щатите. Преди години в Страната на неограничените възможности заработвал по 12 долара на час. "На Запад само за един сезон може да си докараш доходи, за които в България ще са ти нужни поне 5 лета", прави паралел нашенецът и остави без коментар колко получава понастоящем.
Снимки -
DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
ДЕН ЗА ПРОФИЛАКТИКА
Средата на работната седмица е определена като ден за профилактика на водното съоръжение, което в горещите месеци е притегателен център за стотици димитровградчани. Съдържанието на басейна се изпуска, а дъното дезинфекцира с хлор. Осем часа са нужни за изхвърляне на старата вода. Обратната процедура отнема три пъти повече време, твърдят от поддръжката.
Още утре преди обед басейнът ще е готов наново да посреща посетители. Преимуществата на единствения функциониращ в Димитровград плувен комплекс са, че е пригоден както за свободно плуване, така и за скокове от кула. Размерите му са повече от достатъчни - 50х12,5 м, а средната дълбочина възлиза на 2 метра.