Изграждането на Димитровград като част от подема на България след края на Втората световна война е включено в календара на събитията, които формират облика на XX-и век. В продължение на три месеца Българската национална телевизия се зае да извежда всички най-значими и важни политически, военни, социални, културни и духовни събития от отминалите 100 години, оставили своя отпечатък в историята на страната.
Своето почетно място в раздел "Строителство" заема създаването на Димитровград в усилните години на Бригадирското движение. В сайта на кампанията на адрес: vek.bnt.bg с текстови материал и видеокадри са маркирани ключови моменти от "раждането" на Първия социалистически, както навремето шумно бе титулуван градът, възникнал от сливането на три села по поречието на Марица.
"Тука самият живот в ранни зори, набъбнал от радост и млада сила, ме среща забързан, засмян, упорит…" – казва Пеньо Пенев в стихотворението си „Димитровградско утро". А пък построяването на Димитровград беляза изминалото столетие, защото се превърна в един от най-характерните символи на строително-архитектурното преобразяване на страната през социализма. Това е утопичният град на бригадирите, изникнал около новостроящите се заводи край Марица, копиращ съветските образци в тази посока, логично кръстен на вожда Димитров", пише на електронния адрес на кампанията, подкрепена от медийното партньорство на няколко авторитетни български издания.
Официалното рождение на Димитровград е на 2 септември 1947 г. До 1950 г. в изграждането му участват близо 50 хил. души, стекли се от различни кътчета на Родината. В Димитровград са вложени принципите на съветско градоустройство, чийто модел е базов за много начинания по онова време. Неговата еклектика и монументални сгради в сталински стил са огледало на коренната промяна във визуалния и вътрешен свят на българина.
Идеята за включването на Димитровград в избора на кампанията "Българските събития на XXI-и век" съмишленически кореспондира и с последните събития в града и опитите от последните 2 години за превръщането му в "Най-живият паметник на архитектурата".
В рамките на едночасово предаване, излъчено през миналия месец, БНТ обяви 100-те най-важни, знакови и вълнуващи събития на българския ХХ век. До навечерието на националния празник на страната – 3 март, те ще бъдат показвани, разказвани и обсъждани в ефира на БНТ. Какъв век беше ХХ-тия? Как бихте го определили и назовали: Като най-драматичния, най-черния, най-кървавия век в човешката история? Век на сътресения, жестокост, жертва, покаяние, или обратното - на сила, съзидание, напредък и възход? Какво донесе на света, на хората и на България? И каква е България след този век?
Ако се чувствате съпричастни към желанието да подкрепите номинацията на Димитровград, може да го направите на следните телефони: За SMS и повикване от абонати на Мобилтел, Глобул и Vivacom – 14204 (0,60 лв. с включен ДДС). За обаждане на фиксираните абонати на Vivacom - 0900 10204 (0,66 лв. с ДДС). Други начини за гласуване: 1. На телефоните на Редакция „Култура и образование" в БНТ: За чужбина: + 359 2 9830012, за България - 02/9830012, както и на електронната поща: vek@bnt.bg
В последните 7 дни преди финала на всяка от 10-те категории БНТ ще излъчва клипове, представящи номинациите в съответната категория. Финалното гласуване в категорията се провежда в четвъртък по време на живо предаване. След края на 10-те финала се провежда и представителният избор на едно от 10-те събития, победили в своите категории. То се обявява за „БЪЛГАРСКОТО СЪБИТЕ НА ХХ ВЕК". В края на кампанията предпочетеното от зрителите събитие ще бъде увековечено по подходящ начин, обещават организаторите на инициативата.
Колаж – Архив www.dgpazar.eu/MediaArt News & Advertising ®
Всички права запазени!