Дневно по 30 регистрации на домоуправители, Общината съдейства за финансиране от ЕС
Средно по 30 заявления за регистрация и пререгистрация на домоуправители получават на ден служителите от кметския Отдел "Управление и разпореждане с общинската собственост". От известно време насам в Димитровград тече кампания за популяризиране на новоприетия Закон за управление на етажната собственост (ЗУЕС). Според текстове от документа, шестмесечен е срокът, в който обитателите на всяка една от жилищните сгради следва да посочат домоуправител, който занапред да ги представлява пред органите на местната изпълнителна и законодателна власти.
Регистрация е необходима и за настоящите отговорници, тъй като се създава съвършено нов регистър, отговарящ на постановките в ЗУЕС, уточни за читателите на
www.dgpazar.eu Янко Маринов, старши инспектор в Отдел "Управление и разпореждане с общинската собственост". По неговите думи, преди началото на кампанията за създаване на нова база данни, желание за списване в единия регистър са изразявали едва около трима месечно. От администрацията на градоначалника приканват гражданите към по-голяма активност в защита на личния си интерес. Той е свързан най-вече с ясно регламентиране на отношенията между комшиите и спазване на нормите, залегнали в новия Закон. Не са за подценяване и бъдещите облаги, които законодателят е предвидил при усвояването на целеви суми, отпускани по линия на Европейския съюз.
Именно в бъдещата си комуникация с представителите на градската управа домоуправителите могат да се информират за действащи донорски програми. Периодично по тях се отпускат безвъзмездно финансови средства за саниране на общите жилищни части. От екипа на градоначалника дадоха за пример действала доскоро схема. При нея ЕС обезпечава до 80 на сто от разходите, нужни за укрепване и топлоизолация по фасадите на старите жилищни постройки. Останалата, по-малка част от необходимата сума, се разпределя под формата на равни вноски между обитателите в съответния жилищен блок или вход.
Това е и една и от най-преките ползи, които димитровградчани могат да извлекат от нововъведението в сега действащата нормативна база. От кметския Отдел "Управление и разпореждане с общинската собственост" приканват всички заинтересовани да проведат в най-кратки срокове общите събрания и посочат домоуправители. Там, където такива вече има избрани, следва те да бъдат вписани в общия общински регистър. Ако това не бъде сторено до края на октомври, в правомощията на Кмета е да назначи отговорници служебно.
За да бъде спазен Законът, на първо време е нужно провеждане на общи събрания във всяка една от жилищните кооперации по места. След избор на управителен и контролен съвети, състоящи се обикновено от по двама души, домоуправителят трябва да посети партерния етаж в сградата на Общинска администрация. От гише №6 ще получи заявление за вписване. Към всеки попълнен и предаден обратно от домоуправителите формуляр, служител от Кметството ще издава регистрационна карта. Именно тя се прилага към специализирания регистър на отговорниците за съответната етажна собственост и служи за обратна връзка с всеки един от тях.
Междувременно стана ясно, че новите нормативни постановки не изключват вариант, при който ангажираните със своеобразната обществена дейност лица да получават договорено с комшиите ежемесечно възнаграждение. Това обаче не е правило и дали ще се получава някакъв хонорар или не, следва да се реши с мнозинство от обитателите, уточниха пред репортер на
www.dgpazar.eu ресорни специалисти от администрацията на кмета Стефан Димитров.
Снимка – "ДП"/www.dgpazar.eu ®