Този сайт използва бисквитки за да подобри услугите и опита на потребителите. Ако решите да продължите разглеждането му автоматично приемате тяхното използване. Подробна информация
Вход|Регистрация|Контакти|Твоята новина|Следи новините във Facebook
“Предупредете възрастните си роднини за „Ало“-измамниците!”
прочети повече
Начало | Новини | Обществоразмер на шрифта:
Емисари на телекоми шетат из селата с “безплатни” телефони и загробващи договори
Неразопакованият "безплатен" апарат и документът, който старецът на преклонна възраст разписва
БИТКА СРЕЩУ МОНОПОЛИТЕ
Битка срещу монополите в Димитровград преди повече от месец се закани да поведе новоучредената на общинско ниво организация в защита на потребителите. Още на 13 май областният координатор на Движението за национално единство и спасение (ДНЕС) Димитър Тренков увери, че чрез хората си да противодейства на произвола на монополните организации като оказва помощ на потребителите в защита на накърнените им права. Повече от месец насам обаче от местната структура нямат помещение, където да посрещат ощетени граждани.
“Това може да стане в съседно Хасково, на ул. “Отец Паисий” №2, където е областната ни приемна”, коментира днес за читателите на DGPAZAR.eu Светлана Маргаритова от ДНЕС. Тя потвърди за получени множество сигнали за злоупотреби от Димитровград и общината по отношение работата на телекомите. По думите на Маргаритова, на място в областната приемна на правозащитната организация нуждаещите се могат да получат безплатна юридическа помощ съобразно всеки конкретен казус.
Припомняме, че по заявено предварително намерение, на "мушката" на ДНЕС попадат главно eлектроразпределителните дружества като EVN, телекомуникационните оператори "Мтел", "Виваком" и "Глобул"; "В и К" и газоснабдителните дружества. Организацията пряко дублира ръководената от Емил Георгиев в Хасково Федерацията на потребителите в България.
Автор: www.DGPAZAR.eu
Публикувана на: 22 Юни 2011 | 15:20
Емисари на мобилни оператори шетат из общината в опит да закрепостят в непосилни дългосрочни договори неграмотни или неадекватни поради напреднала възраст и заболявания старци. В момент на криза порочната практика процъфтява. Комисионери на телекомите прицелват най-уязвимата и доверчива прослойка от населението - възрастните хора от малките населени места. Това се оказва печеливша тактика за трупащите дивиденти от процентното възнаграждение срещу всеки привлечен нов абонат.

Схемата за поробване на доверчиви души сработва безотказно месеци подред в селата на Община Димитровград. Това показа репортерската проверка на DGPAZAR.eu, предизвикана от жалба, подадена от пряка родственица на един от поредните "обгрижени" от телекомите старци.

"Само аз ли съм будала, че единствен от цяло село да не взема от телефоните, които безплатно раздават!". С тези гневни думи се обърнал възрастният Петко Петков към дъщеря си. Причина за сдърпването помежду им се оказва придобитият от пенсионера "безплатен" GSM апарат. Едва след като роднините изчитат на глас какво е подписал, твърде недочуващият старец разбира, че вместо разписка за получена стока е удостоверил готовност да брои ежемесечни солени такси по непосилен двугодишен тарифен план.

Историята се развива в димитровградското село Странско и, по думите на близките на 80-годишния бай Петко, не е прецедент. Те квалифицират случилото се като нагъл опит за измама и още преди седмици са депозирали писмена жалба до ръководството на мобилния оператор срещу порочната методология за набор на абонати. В оплакването случаят подробно е описан. А той, оказва се, не е частен.

Разчитайки на наивността на старците и премълчавайки уловките в прийомите за вплитане на абонати в мрежата на съответния оператор, мнозина търговски агенти потъпкват моралните норми, жалват се препатили. В това са убедени ужилените от новия вид измама. Така след схемите на телефонните мошеници за пострадал или изпаднал в безизходица роднина, възрастните хора вече попадат и във финансовата клопка на самите GSM-оператори.

"Когато на 24.05. дъщеря ми дойде на село, показах мобилния телефон и документа. Оказа се, че чрез този подарък (мобилен телефон) са ме примамили да подпиша споразумение към договора за стационарния телефон (следва трицифрения номер на абоната, предшестван от кода да национално избиране – бел.ред.). И всъщност съм бил измамен!", споделя постфактум в жалбата си поредният жител от Странско, който до последно мисли, че разписва безобидна квитанция срещу "безплатната" си нова придобивка.

Очаквайки възмездие с анулиране на неизгодния и нежелан договор, бай Петко така и не разопакова подаръка – Alcatel "OT-105". Справката на DGPAZAR.eu в най-популярните родни он-лайн магазини показва, че апаратът е от възможно най-нисък клас, а актуалната му продажна цена варира между 30 и 40 лева. Срещу този жест на внимание, говори или не, възрастният човек следва да заделя ежемесечно по 13,80 лв. от скромната си пенсия в продължение на следващите 2 години. И то без да подозира за това!

Протестни писма валят и срещу оказвана "помощ" при въвеждане на номера към системата за безплатни разговори с няколко "любими" абонати. Със следващата сметка обаче се оказва, че вместо на преференциален, абонатът е говорил на общ режим, от което е заборчнял с тлъста сума.

Че подобен измамен набор на абонати няма как да се практикува без благословия свише, бяха заподозрени селските кметове. В конкретния случай пред DGPAZAR.eu първенецът на Странско Филю Стоев не отрече, че знае за изнесените обиколки на мобилните оператори по села и паланки. По категоричен начин обаче той се разграничи от действията им. Сигналите за нелоялното обвързване във финансовата примка на телекомите стигнали и до Стоев. Кметът квалифицира като несериозни слуховете, че той или негови колеги от съседни села толерират подобни опити, с което извличат лична облага. Стоев призна, че помагал при прехвърляне на абонат от един на друг оператор или за промяна на тарифен план. За подобна услуга на добра воля обаче той бил молен за съдействие от свои съселяни, тъй като телекомите нямат изнесен офис, а ходенето за мнозина до града е непосилно.

Снимки – DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
  • Няма публикувани коментари! Ако желаете може да напишете първия!
3z89
Въведете кода в полето
Форматиране на текстa
удебеляване
накланяне
подчертаване
Икони


Най-харесвани коментари
Начало|Контакти|Добави линк|Eмисия
© 2008-2026 DGPAZAR.eu / "NewsMedia Group" ltd. Всички права запазени!
Съдържанието на новинарския портал www.dgpazar.eu, както и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права! Всички статии, репортажи, интервюта, журналистически коментари, анализи и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са авторски - собственост на www.dgpazar.eu, освен ако изрично е упоменато друго. Допуска се публикуване на текстови материали единствено след писмено съгласие на www.dgpazar.eu и управляващия медиата с добавяне на хиперлинк към първоизточника. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е категорично забранено! След предварително документиране на нарушението, www.dgpazar.eu запазва правото си без предупреждение да предявява съдебен иск към нарушителите съгласно действащия Закон за авторското право и сродните му права!
Created and design by Studio AvangardStil