Този сайт използва бисквитки за да подобри услугите и опита на потребителите. Ако решите да продължите разглеждането му автоматично приемате тяхното използване. Подробна информация
Вход|Регистрация|Контакти|Твоята новина|Следи новините във Facebook
“Предупредете възрастните си роднини за „Ало“-измамниците!”
прочети повече
Начало | Новини | Обществоразмер на шрифта:
Обсъждат варианти за саниране на опасните сгради в стил “Сталинистки барок”
Автор: Атанас САШКИН
Публикувана на: 31 Май 2011 | 15:49
Възможности за външно финансиране на дейностите по реставрация и консервация на запуснатите сгради от архитектурния ансамбъл по протежение на димитровградските булеварди "България" и "Димитър Благоев" са обсъждали представители на Общината. Заедно с обитатели на сградите, наскоро обявени за недвижима културна ценност, коментирани са евентуални донорски проекти по линия на ЕС. Засега обаче недостижима е идеята харчовете по рехабилитацията и козметичната възстановката на фасадите да бъде напълно покрита.

Това коментира за читателите на DGPAZAR.eu зам.-кметът Христо Колев. Въпреки това градската управа се ангажира да съдейства за заличаване на разрушителните последици от въздействието на времето.

Бидейки част от културно-историческото наследство, от тази година за вписаните като защитени жилищни сгради от централната градска част не се дължи данък "Сгради". От плещите на обитателите обаче не отпада задължението да покриват текущите харчове за обезпечаване на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване, предупредиха от Кметството. Оттам виждат като възможност спестените от налози пари да бъдат инвестирани в подобряване облика на сградите. Подобен вариант е обсъден и с обитателите на блок №7 на бул. "Димитър Благоев". Все още обаче нямаме еднозначен отговор от членовете на етажната собственост, коментира зам.-кметът Колев.

По мнението на ресорни специалисти от Общината, именно този блок се намира в най-окаяно състояние. На места липсват цели елементи от фасадната декорация. Други всеки момент могат да рухнат под напора на неблагоприятните метрологични влияния и безхаберието на част от собствениците. От Общината напомниха, че отговорността за поддържане на общите части в нормален и безопасен вид и изцяло на обитателите.

През годините не един и два бяха и случаите, при които масивни парчета мазилка падаха в опасна близост до случайни минувачи. Единствено щастливо стечение на обстоятелствата досега попречи да не се стигне до по-сериозни инциденти.

Снимки – DGPAZAR.eu
Всички права запазени!
  • Няма публикувани коментари! Ако желаете може да напишете първия!
syrn
Въведете кода в полето
Форматиране на текстa
удебеляване
накланяне
подчертаване
Икони


Най-харесвани коментари
Начало|Контакти|Добави линк|Eмисия
© 2008-2026 DGPAZAR.eu / "NewsMedia Group" ltd. Всички права запазени!
Съдържанието на новинарския портал www.dgpazar.eu, както и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права! Всички статии, репортажи, интервюта, журналистически коментари, анализи и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са авторски - собственост на www.dgpazar.eu, освен ако изрично е упоменато друго. Допуска се публикуване на текстови материали единствено след писмено съгласие на www.dgpazar.eu и управляващия медиата с добавяне на хиперлинк към първоизточника. Използването на графични и видео материали, публикувани в сайта, е категорично забранено! След предварително документиране на нарушението, www.dgpazar.eu запазва правото си без предупреждение да предявява съдебен иск към нарушителите съгласно действащия Закон за авторското право и сродните му права!
Created and design by Studio AvangardStil