Този сайт използва бисквитки за да подобри услугите и опита на потребителите. Ако решите да продължите разглеждането му автоматично приемате тяхното използване. Подробна информация
Общопрактикуващи медици дават аптекари на РЦЗ за толерирано незаконно самолечение
Автор: Тенчо АТАНАСОВ Публикувана на: 10 Юни 2010 | 12:24
Обтягане на отношенията между общопрактикуващи лекари и фармацевти предизвика тенденцията за самоволно предоставяне на лекарства без необходимите за целта рецептурни бланки. Израз на негодуванието си от прескачането на медиците по пътя на пациентите към аптеките изразиха на нарочна пресконференция днес димитровградски джипита. Пред представители на медиите те се жалваха от порочната практика, която поставя на карта здравето и живота на пациентите им.
Ще сезираме Регионалния център по здравеопазване и Изпълнителната агенция по лекарствени средства, закани се днес пообед д-р Дарин Шишманов. Двете институции са призвани да съблюдават спазването на сега действащата в страната Наредба №4, която регламентира условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Нормативът е категоричен, че се допуска свободна продажба за около 1 000 вида илачи. За всички останали е нужно лекарско предписание. При погазване на това условие, законодателят е предвидил санкции в размер до 10 000 лева. А при рецидив – и отнемане лиценза на сгафилата аптека, предупреди Шишманов.
Заедно с колегите си д-р Георги Янев и д-р Георги Димитров, Шишманов разпространи текст на открито писмо. В него членовете на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Димитровград алармират за създалата се ситуация. Освен до РЦЗ и до Изпълнителната агенция по лекарствени средства, копие от документа ще бъде разпратен до всички съдържатели на аптеки в Димитровград и съседно Хасково.
"Ще бъдем непримирими към всички, които усложняват здравословното състояние на нашите пациенти, продавайки им медикаменти без съответната рецептурна бланка", пишат в откритото си писмо димитровградските джипита. В тяхна подкрепа за две седмици са се обявили и над 40 лекари от местните здравни заведения, положили параф под специална подписка.
Изкуствено насадено от управляващите е схващането, че пациентите трудно стигат до джипито си. Така д-р Дарин Шишманов отговори на журналистически въпрос дали в отделни случаи ненавременното вреждане за час при лекаря не принуждава болните да търсят спасение директно в аптеките. Медикът категорично не приема и безотговорното отношение на фармацевтите, които толерират самолечението. И за пример даде случай, при който пациентка с аритмия се разминала на косъм от смъртта след самоволно поемане на две несъвместими едно с друго лекарства.
Най-алчните гъзове и безпардонни гъзове са на адвокатите и безпардонните доктори.Имало е случаи човек умира докато не бутнеш нещо се държат с него като с покойник.Всичко на тоя свят се връща господа!И вие явно трябва да преживеете Рубикон
Щом и докторчетата тръгнаха по пресконференции то кризата ги е разтресла здраво за едната потребителска такса Пада им се на повечето.Всеки пациент мисля знае защо
Хора защо просто не си признаете,че когато отиваш за два фервекса до аптеката не е задължително да идеш и да се отчетеш 2-3 лева пред джипито а направо отиваш и си купуваш.Тук виждам повече нарушен бизнесинтерес.Едва ли някой го е еня за пациентите като знам какво е отношението на хайде не всички,но на повечето лекари.Основното е парата!Днес 30 човека да ти минат през кабинета за по една минутка с грипче и рецепта за фервекс са си 60-70 лева нали така?
Ако сте забравили своята парола, въведете валиден e-mail адрес от Вашата регистрация и ще Ви изпратим нова!
ЗАТВОРИ
АКТИВИРАНЕ НА РЕГИСТРАЦИЯ
ЗАТВОРИ
ПРАВИЛА ЗА ПУБЛИКУВАНЕ НА КОМЕНТАРИТЕ
Редакцията не носи отговорност за съдържанието на коментарите!
Под редакторски контрол: Няма да бъдат толерирани нецензурни и расистки изявления, както и обидни квалификации! Подобни ще бъдат премахвани без предупреждение! Писането на КИРИЛИЦА в коментарите е повече от желателно! Бъдете толерантни и спазвайте добрия тон.
Благодарим Ви!
ЗАТВОРИ
ИЗПРАТИ ТАЗИ НОВИНА НА ТВОЙ ПРИЯТЕЛ
За да изпратите връзка към материала на свой познат, попълнете полетата по-долу и натиснете бутона "Изпращане".
70b8
ЗАТВОРИ
КОНТАКТИ
Адрес: 6400 Димитровград, бул. "Раковски" №16 Търговски комплекс етаж II, офис №20
Ако желаете да подадете сигнал, съобщите за предстоящо събитие или споделите за нещо преживяно, направете го като ни изпратите Вашата новина! При потвърден интерес от наша страна, ще се свържем по указания от Вас начин! Благодарим предварително!